Tajwan-Polska 16-12. Cenna lekcja.

4 03 2017

 12 godzin trwał towarzyski mecz pomiędzy reprezentacjami Polski i Tajwanu. Na każdym z trzech spotkań graliśmy w inną odmianę. W 9-bil poszło Polakom dobrze. Prowadzili 6:4. Po odmianie 10-bil było 10:9. W odmianę 8-bil gospodarze meczu zdecydowanie byli lepsi w wygrali rywalizację trzeciego dnia 7:2. Tajwańczycy mieli lepsze rozbicie i dokładniej wbijali bile. Wynik jest wynikiem i nie ma co dyskutować w tej sprawie. Jednak najistotniejsze jest to, po co pojechaliśmy na Tajwan i czy z tego spotkania potrafimy wyciągnąć wnioski.

Cel wyjazdu był bardzo jasno określony. Czas na medal w World Games, czas na medale w mistrzostwach świata. W tej pierwszej imprezie nigdy żaden Polak nie występował. Teraz zagra w lipcu w Poznaniu. Tajwańczycy wywalczyli 8 medali. W mistrzostwach świata gramy od 1999 roku i …. dwa razy doszliśmy do ćwierćfinału. Kiedyś to był sukces. Dzisiaj już nie ! Apetyty mamy zdecydowanie większe. W Europie Polska jest rozpoznawalna, ale na świecie ciągle jesteśmy w peletonie. Nie sięgamy po liderowanie i praktycznie tylko wygrana w World Pool Masters 2012 może być uznana za cenny indywidualny wynik.

Ogólnie Tajwańczycy byli lepsi. Absolutnie przewyższali nas w skutecznością rozbicia. Mają odmienną technikę wykonania tego strzału. Robią to z większą dynamiką. Eksperymenty czynione w ostatnich dwóch latach przez część czołowych naszych zawodników po prostu były błędem, ale wtedy uparcie lansowali tezę ” złotego strzału”. Jak pokazały mistrzostwa Europy, świata i kilka międzynarodowych imprez, to bardziej był strzał w dłoń, niż strzał w łuzę.

 Rozbicie jest najnudniejszym elementem treningowym. Generalnie wiemy, że jest ważne, ale nie ma determinacji, aby wielokrotnie układać bile i analizować skuteczność. A bez tego nadal będziemy w środku peletonu.

Wracamy z Tajwanu pełni nowych doświadczeń i świadomi co należy poprawić. Dziękuję moim kolegom z APBU ( federacja azjatycka pool bilarda) za pomoc w organizacji tego meczu.

Rezultaty

9-bil

M. Śniegocki - Ko Pin-Han - 8-7
T. Kaplan - Ko-Pin-Chung - 8-7
M.Fortuński - Yen-Chen-Lun 8-7

M.Śniegocki - Ko -Pin-Chung 4-8
T. Kapłan - Ko Pin-Han - 7-8
M. Fortunski - Ko-Pi-Yi - 6-8

M. Śniegocki - Yen-Chen-Lun - 8-2
T.Kapłan - Ko-Pin-Han - 8-5
M. Fortunski - Ko-Pin-Chung - 8:6

M. Śniegocki - Ko -Pin-Yi - 3:6 

10-Bil.

M. Śniegocki - Ko-Pin-Yi 5-7
T. Kapłan - Ko -Pin-Han 6-7
M. Fortunski - Ko-Pin-Chang 6:7

 

T. Kapłan - Ko-Pin-Yi 0-7 !!!!
M. Fortunski - Ko-Pin-Han 5-7
M. Śniegocki - Yen-Chen-Lun 7-3

M. Śniegocki - Ko-Pin-Han 7-5
T. Kaplan - Yen-Chen-Lun 7-5

M. Fortunski - Ko-Pin-Yi 7-2.

8-bil

M. Śniegocki-Ko-Pin Chen - 0-7
T. Kapłan - Ryan Hsu - 1-7
M. Fortuński - Yen-Chen-Lun - 6:7

M. Śniegocki-Yen-Chen-Lun - 7-3
T. Kapłan - Ko-Pin Chen - 6-7
M. Fortuński - Ryan Hsu- 6:7

M. Śniegocki-Ryan Hsu - 2-7
T. Kapłan - Ko-Pin -Yi - 2-7

M. Fortuński - Ko=Pin-chen - 7:3 


Opcje

Info

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować