Koniec World Snooker Federation?

22 08 2018

Przez kilka miesięcy trwał spór w środowisku snookera. Liderzy WPBSA ( zawodowego snookera) podejmowali szereg działań by reprezentantem tego rodzaju gry bilardowej w najważniejszej organizacji -World Confederation of Billiards Sports była World Snooker Federation.  Doszło do ostrego starcia z IBSF ( International Billiard Snooker Federation ( międzynarodową federacją snookera zrzeszającą związki narodowe). Wąska grupa WSF zaczęła demontaż IBSF.  Po kilku spotkaniach mediacyjnych konflikt postanowiła rozwiązać WCBS. Na spotkaniu we Frankfurcie Walne Zgromadzenie WCBS rozstrzygnęło, że w jej strukturze będzie IBSF ( mająca wyłączne prawo zrzeszać narodowe i kontynentalne federacje) oraz WPBSA ( mająca prawo zrzeszać indywidualnych zawodników). Takie porozumienie wszystkie strony podpisały. Zdecydowanie odrzucono projekt WSF. Do 16 grudnia IBSF i WPSBA muszą wypracować umowę o współpracy.

W sytuacji, gdy trwają aktywne rozmowy o wejściu sportu bilardowego na olimpiadę w Paryżu w 2024 roku konflikt w snookerze  szeroko komentowany  w mediach nie budował pozytywnego wizerunku. Porozumienie z Frankfurtu stabilizuje sytuację.

We Frankfurcie doszło do jeszcze jednego ważnego  zdarzenia.  Światowe federacje pool bilarda (WPA) , karambola (UMB) i snookera (IBSF) podpisały umowę o wzajemnym respektowaniu decyzji dyscyplinarnych. Oznacza to , że ukarani przez jedną z federacji zawodnicy czy federacje ( kontynentalne, narodowe) będą zawieszeni w rozgrywkach pozostałych dywizji. Np. ukarany zawodnik z pool bilard nie będzie mógł zagrać w snookera i karambol.  Ukarana przez snookera federacji narodowa nie wystawi zawodników w poola i karambol.  Taka umowa patronowana przez WCBS porządkuje sprawy dyscyplinarne w sportach bilardowych. Dodajmy, że niezależnie od woli tych federacji obowiązuje ona w zakresie spraw dopingowych. Tutaj zakaz wchodzi automatycznie z mocy prawa i np. ukarany bilardzista czy klub nie mogą uczestniczyć w żadnej sportowej rywalizacji .



Mistrzostwa sukcesu.

6 08 2018

Zakończyły się mistrzostwa Europy w pool bilard i czas cieszyć się z sukcesu. Jak zwykle, przed wyjazdem,  sporo dyskusji wzbudzało nominowanie zawodników. Dzisiaj wiemy, że dokonałem dobrego wyboru. Muszę potwierdzić, że najbardziej niepokoił mnie Konrad Juszczyszyn, a dokładnie jego operacja kolana i treningowa przerwa.  Po powrocie dwa krajowe starty  Konrada nie zachwyciły, ale przed mistrzostwami wygrał Pardubice Open. W Holandii początkowo nie umiał się odnaleźć ( miejsca 33 i 65 w 14/1 i 10- bil), ale z każdym dniem grał lepiej.  Dodatkowo jego wizyta w szpitalu w Veldhoven nie poprawiała nastroju. Finalnie został najlepszym zawodnikiem męskiego turnieju !!! Wielkie brawa. Absolutnie oczarował nas Karol Skowerski. To co zrobił w grach drużynowych jest godne najwyższego uznania. Mecz finałowy z N. Feijenem dopełnił obrazu. Wspólnie z Tomkiem Kapłanem stworzyli fantastyczny duet. Dodatkowo medal Karola w 10-bil ugruntował jego międzynarodową wartość. Mariusz Skoneczny zaskoczył w 14/1 i medalem podgrzał wolę walki w ekipie. Później problemy zdrowotne utrudniały mu udział w rywalizacji. Walczył jednak na ile potrafił.  Mieszko Fortuński chciał pokazać, że numer 1 polskiego rankingu, obrońca medalu z 2017 roku  będzie jednym z głównych aktorów mistrzostw. W 8-bil stanął na trzecim stopniu podium. Dwa razy przebił się do najlepszej 16-tki ( 14/1 i 10-bil). Zdobył także punkty dla drużyny w meczu z Niemcami i Hiszpanią.

Ogólnie w klasyfikacji medalowej ME zwyciężyli Niemcy, a Polska zajęła drugie miejsce. Jednak do tego zestawienia liczono  wyniki ze wszystkich grup ( juniorzy, seniorzy, kobiety, mężczyźni, niepełnosprawni).  Jeżeli zestawić medale w kategorii mężczyzn, to zdecydowanie wygraliśmy klasyfikację:

 1. Polska -  2 złote ; 1 srebrny, 3 brązowe.

2. Holandia - 1 złoty; 1 srebrny,

3. Niemcy - 1 złoty , 2 brązowe,

4. Dania - 1 złoty,

5. Austria - 2 srebrne,

6. Bułgaria - 1 srebrny,

7. Rosja - 2 brązowe,

8. Estonia - 1 brązowy,

9. Chorwacja - 1 brązowy,

10. Hiszpania - 1 brązowy,

Tak więc na 33 federacje wystawiające zawodników  10 wywalczyło medale.