Skowerski z Wang Can w World Pool Masters

24 10 2014

Karol Skowerski (POL) w pierwszym meczu World Pool Masters zagra z Wang Can (CHINA). Ten mecz rozpocznie się 15 listopada o 13.00 w Anglii.  W pojedynkach z Azjatami wypadaliśmy raczej słabo. Czy tym razem będzie inaczej ?



Karol w World Pool Masters 2014

20 10 2014

Karol Skowerski otrzymał nominację do turnieju World Pool Masters, który odbędzie się w dn. 14-16 listopada 2014 r w Anglii.  Pula nagród - 66.000 USD. Wśród uczestników nie brakuje gwiazd. Sami zobaczcie, kto tam wystąpi:

Darren Appleton (ENGLAND)- Karl Boyes (ENGLAND)- Francisco Bustamante (PHILIPPINES)- Daniele Corrieri (ITALY)- Nikos Ekonomopoulus (GREECE)- Niels Feijen (HOLLAND)- James Georgiadis (AUSTRALIA)- Mark Gray (ENGLAND)- Thorsten Hohmann (GERMANY)- Mika Immonen (FINLAND)- Waleed Majid (QATAR)- Chris Melling (ENGLAND) - Alex Pagulayan (CANADA)- Karol Skowerski (POLAND)- Shane Van Boening (USA)- Wang Can (CHINA)



Ansary Cup - pierwszy komercyjny turniej w Polsce - wyniki

15 10 2014

W Kielcach z mojej inicjatywy rozpoczął się pierwszy komercyjny turniej bilardowy w piramidę. Do tej pory rozegraliśmy trzy razy Mistrzostwa Polski w Dębicy, ale otwartego, polskiego turnieju nie było.  Do gry zgłosiło się 18 zawodników, którzy w pierwszej fazie rywalizują w 4 grupach systemem każdy z każdym.  Później dwóch najlepszych z każdej grupy awansuje do fazy pucharowej.  Ponieważ w Polsce są tylko dwa pełnowymiarowe stoły do piramidy ( jeden w Kielcach  i jeden w Dębicy) musieliśmy ustalić taki system rozgrywek, aby możliwe było przeprowadzenie imprezy na jednym stole. Zawodnicy do końca października mają czas na rozegranie pierwszego etapu.  Indywidualnie ustalają daty i godziny pojedynków. Nie było sensu, aby zbierać wszystkich, bo na mecz oczekiwano by godzinami.  Na inaugurację zagrałem z Robertem Pasternakiem. Wyglądało na to, że szybko pokonam poolowego pierwszoligowca, ale tak się nie stało. Przy stanie 2:0 ( gra się do 3 wygranych partii) Robert 8:7  w bilach zdobył punkt.  Wyjaśniam . Aby wygrać partię trzeba wbić 8 kul. Kto zrobi to pierwszy ten wygrywa . Pierwsze dwie partie dla mnie były w stosunku 8:4 i 8:5.  W czwartym rozbiciu ponownie Robert wygrał 8:7.  W ostatniej piątej partii mój przeciwnik zagrał dwa niesamowite strzały i wygrał 5:8. Tak więc stał się historycznym, pierwszym zwycięzcą meczu w turnieju. W drugim meczu wygrałem tylko dlatego, że nauczyłem się grać ” swojaki”. Mirek Piróg fantastycznie wbijał, ale nie widział pewnych do wbicia ” swojaków” . W poszczególnych partiach było: 3:8; 8:1; 2:8; 8:5; 8:5.  W grupie drugiej trenujący w sekcji piramidy Adam Sciga przejechał Edwarda Janaszka. Edward wbił tylko 3 bile ( 2:8; 1:8 i 0:8). Trening przynosi Adamowi wyniki.  Oto składy grup:

Grupa 1 . M. Kozak, M.Turkowski, K. Głowacz, T. Pawlik,

M.Turkowski - K. Głowacz 3:1; k. Głowacz - T. Pawlik 0:3, Głowacz-Kozak 3:0,

Grupa 2. A.Ściga, G. Kędzierski, E. Janaszek, W. Biełojedow,

A. Ściga - E. Janaszek 3:0, Janaszek- Kędzierski 3:2;A. Ściga- W Biełojedow 3:1,    E.Janaszek -  W.Biełojedow 2:3

Grupa 3.  G. Nowak , M. Krzemiński, M. Piróg, R. Pasternak, M. Lasia,

M. Krzemiński - R. Pasternak 2:3 ; M. Piróg - M. Krzemiński 2:3, M. Lasia - M. Krzemiński 2:3, Nowak-Krzemiński 1:3;

Grupa 4. M. Życiński, J. Niewęgłowski, Z. Janaszek, M. Stefańczyk, P. Maurycy.

Relacje z gier będą na stronie www.bilard.kielce.pl



IV turniej Baltic Pool League 2014

14 10 2014

 

W Kaunas odbył się kolejny turniej z cyklu Baltic Pool League . Wzięło w nim udział 64 mężczyzn i 21 kobiet. W kategorii męskiej zwyciężył  Vladislav Les z Białorusi, który w finale pokonał Litwina Mindaugas Salkauskas 7:3.  Trzecie miejsca zajęli Vadim Papizh z Białorusi i Mark Magi z Estonii.

Wśród pań najlepsza była Anna Prisjaznuka z Łotwy. W finale 6:4 pokonała Litwinkę Gintautas Danilevicius.  Brązowe medale także powędrowały Na Litwę i do Łotwy.  Dla gospodarzy wywalczyła go Diana Tracevic a dla gości Ojars Blezurs.

Do końca sezonu pozostał turniej  w Rydze , który odbędzie się 22 listopada.

W generalnym rankingu prowadzą:

1.        Domas Mineikis - Litwa ? 81 pkt,

2.       Peteris Ermansons ? Łotwa ? 71 pkt,

3.       Marius Ganusaukas ? Litwa ? 71 pkt.  Wsród pań : 1.       Anna Prisjaznuka ? Łotwa ? 74 pkt 2.       Simona Milisauskaite ? 60 pkt 3.       Diana Tracević ? Litwa ? 54 pkt. Pełny serwis Balitc Pool League na http://balticpoolleague.eu/  



Bilard królował w Centrum Olimpijskim.

10 10 2014

Nasze miejsce jest wśród dyscyplin, które od dekad przynoszą najwięcej chluby Polakom. Nie przypadkowo więc PZBil w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego zorganizował  Konferencję “Bilard Sportem Wszystkich 6,16,60″. W Centrum Olimpijskim bilardziści różnych kategorii oraz sternicy polskiego sportu bilardowego mieli prawo poczuć się jak w domu.

Ten, kto myślał, że podczas spotkania będzie musiał wysłuchiwać nudnych statystyk, grubo się pomylił. Konferencja miała charakter wybitnie multimedialny, a o bilardzie opowiadano za pomocą słów, muzyki,filmu i żywego przykładu. Na specjalnie dowiezionych stołach zaprezentowali się m.in. : Radosław Babica - mistrz Europy, Marcin Kubalski - mistrz w rywalizacji osób niepełnosprawnych, Ryszard Olbromski i Władysław Kwaśniewski ? biznesmenii oraz wychowankowie uczniowskich klubów sportowych. Te koleżeńskie potyczki nie pozostawiły złudzeń -Bilard to sport dla Wszystkich. Dorobek polskich bilardzistów oraz działania związku zostały wyłożone w formie  dialogu gospodarzy spotkania- Grzegorza Kędzierskiego i Marcina Krzemińskiego. Wszystkiemu przysłuchiwali się znakomici goście: posłowie Zbigniew Pacelt i Lucjan Pietrzczyk, przedstawiciele MSiT: Bożena Potentas, Marcin Brzychcy, Andrzej Banasiak, dyrektor Muzem Sportu Tomasz Jagodziński , licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych , opiekunowie i zawodnicy i dziennikarze.

Podczas konferencji do Muzeum Sportu został przekazana gablota z  pierwszymi bilardowymi medalami mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Na ręce dyrektora Muzeum, przekazali ją Karol Skowerski, Radosław Babica oraz Grzegorz Kędzierski.  Licznie zgromadzeni reprezentanci UKS-ów mieli natomiast szansę spróbować swoich sił w starciach z gwiazdami: Babicą i Skowerskim oraz podziwiać triki bilardowe w wykonaniu Ziemowita Janaszka i Bogdana Wołkowskiego. Młodzież rywalizowała także o pamiątkowe puchary. Konferencja okazała się dobrą okazją do zaprezentowania wpadającego w ucho nowego przeboju bilardowego. “Billiards for everyone” w wykonaniu Ziemowita Janaszka. Na konferencji stawiło się ponad 130 osób, także zupełnie niezwiązanych ze środowiskiem bilardowym. Zwłaszcza oni byli pozytywnie zaskoczeni profesjonalnym obrazem bilarda i samej konferencji. Spotkanie otworzył Emil Paliwoda, a transmisję nadała TVSports.pl . Zagościła również TVP 2 z programem ?Pytanie na śniadanie?, której materiał o Ziemowicie Janaszku będzie można zobaczyć w poniedziałkowym wydaniu.  Polski Związek Bilardowy aktywnie wspiera pro-sportowe kampanie inicjowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Myślę, że ta akcja może zostać uznana za jedną z ciekawszych zwiazkowych inicjatyw.



Program dla niepełnosprawnych

10 10 2014

Mam przyjemność poinformować, że stowarzyszenie East European Billiard Council , któremu prezesuję, podpisało z Marszałkiem Województwa Swiętokrzyskiego umowę o realizacji  akcji dla osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego.  Na ten cel uzyskaliśmy 20.000 złotych. Przez cztery środy młodzież z kilku powiatów będzie się spotykała w Kieleckim Centrum Bilardowym “Contact”. Dla niepełnosprawnych bilard jest jedną z dyscyplin sportu, w której mogą bezpiecznie rywalizować.  Z dotychczasowych doświadczeń wiemy, iż rywalizacja przy stole bilardowym pomaga im w rehabilitacji ruchowej, kontaktach z rówieśnikami oraz podnosi poczucie własnej wartości.  Nasza grupa liczy ok. 20 osób, ale możemy zaprosić na zajęcia dodatkowych chętnych.  Informacje pod telefonem 41 362-11-47 - p. Paulina Ząbek.