Sporty bilardowe na olimpiadzie ?

23 01 2015

Kiedyś byliśmy jednym z trzech sportów mających szansę wejść na olimpiadę. Wówczas przegraliśmy i przez kilkanaście lat było cicho. Teraz wróciliśmy do gry. World Confederation of Billiard Sports ( Światowa Konfederacja Sportów Bilardowych) w ostatnim okresie aktywnie promuje sport bilardowy w MKOL oraz jego agendach. Od dwóch lat zasiadam w tym gronie i na bieżąco uczestniczę w pracy WCBS. Byłem m.in. na Konwencji SportAccord w Kanadzie, spotkaniach z przedstawicielami MKOL,  Walnym Zgromadzeniu  SportAccord oraz International World Games Association.  Na codzień pracuję z World Anti-Doping Agency oraz komórką Doping Free Sport Unit. Wszystkie te organizacje wystawiają nam opinię do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.  W grudniu MKOL ogłosił, że w igrzyskach w Japonii w 2020 roku dojedzie jeden sport.  WCBS przesłało obszerny raport o sytuacji w sportach bilardowych ( pool , karambol, snooker) oraz rozpoczęło rozmowy z Japońskim Komitetem Olimpijskim, który ma wielki wpływ na tą decyzję.  Nie wiem jak zakończy się ta batalia, ale jestem zadowolony, że po okresie zastoju w sportowym świecie mówi się o nas pozytywnie.  W tej sytuacji wzrosła ranga działań podejmowanych przez Polski Związek Bilardowy, ale także moich inicjatyw w zakresie współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz promocją akcji anty-dopingowych. Może naklejki Say No! To Doping, na strojach polskich zawodników pomogą przekonać MKOL do sportów bilardowych. Jednocześnie chciałby zakończyć wszelkie spekulacje, które pojawiły się w środowisku. Jeżeli sport bilardowy pojawi się na olimpiadzie to tylko razem - pool , karambol, snooker.



Polska- Czechy.

10 01 2015

W piątek zakończyło się pierwsze szkolenie karambolowe organizowane dzięki wsparciu  East European Billiard Council. W czeskim Havorovie trenowała grupa z Kętrzyna. Z zawodnikami do naszych południowych sąsiadów pojechał prezes PZBil Grzegorz Kędzierski .  Łukasz Niemczyk, Damian Ejmont i Dawid Tonojan zgłębiali tajniki karambola pod kierunkiem Miroslava Baćy. Koszty wyjazdu pokrył Polski Związek Bilardowy, a wynagrodzenie trenera Czesko-Morawski Związek Bilardowy.  Taki podział kosztów uzgodniłem z sekretarzem generalnym CMBS Frantiskiem Nejedło.  Dziękuję za wsparcie i zobaczymy czy ekipa z Kętrzyna zdominuje karambolowe mistrzostwa Polski zaplanowane na marzec.



Super Rok EEBC

8 01 2015

Jak zapewne większość osób obserwujących bilardową scenę sportową wie, w 2012 roku z inicjatywy kilku państw powstała federacja sportowa mająca rozwijać współpracę regionalną. Początkowo funkcjonowała pod nazwą European Billiard Council ( Europejska Rada Bilardowa), ale pod wpływem histerycznych ataków części kierownictwa EPBF dokonaliśmy zmiany nazwy na East European Billiard Council. ( Wschodnio-Europejska Rada Bilardowa). Nazwa nazwą, ważne co się robi.  Kolegom z EPBF nie podobało się, że ktoś może nie grabić zawodników i oferować ciekawy międzynarodowy produkt sportowy.  W akcjach EEBC nie ma obowiązkowych hoteli z zawyżonymi cenami i obowiązkiem zakwaterowania na cały czas turnieju oraz wysokich opłat startowych.  Duża część środków przeznaczana jest na bezpośrednie dofinansowanie udziału zawodników w imprezach.  W EEBC poza pracownikiem biura i księgową nikt nie pobiera wynagrodzenia. Robimy to z pasji.  Rok 2014, to realnie drugi pełny rok działalności. A jaki on był ? FANTASTYCZNY !!!!

706 zawodników w turniejach  , 345 osób w programie Międzynarodowej Bilardowej Akademii i wzrost budżetu w ciągu roku o 5 razy, to najkrótsze podsumowanie działań EEBC w 2014 roku.

Poprawa finansowa pozwoliła EEBC bezpośrednio dofinansować start 82 zawodników w turniejach międzynarodowych w poola i piramidę !!!!!!   EEBC było także inicjatorem powstania  Bałtyckiego Centrum Bilardowego w Kętrzynie, gdzie burmistrz miasta pokrył koszty budowy i wyposażenia klubu bilardowego wyposażonego w  8 stołów 9-ft do pool bilarda oraz 2 stołów do karambola.  Kontrakt z International Pyramid Confederation  zaowocował  organizacją  7 turniejów  i  3 szkoleń  w piramidę oraz startu w mistrzostwach świata w ten rodzaj gry zawodnikom z  Niemiec, Bułgarii, Słowacji, Czech i Polski.  Sukno na EEBC Pyramid Tour przekazała firma Tool z Czech.

Po raz pierwszy EEBC było organizatorem turnieju w karambol  ( Polska) oraz Letniej Akademii Bilardowej ( Bułgaria).  Nowymi partnerami EEBC zostały firmy : Iwan Simonis, Aramith oraz Dynamic.

Szczególnym cyklem turniejów była ? Bilardowa Akademia Szans? . Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne , które przez 2 miesiące uczyły się i rywalizowały w pool bilard.  Program ten finansowo wsparł Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Wielkim sukcesem zakończył się EEBC Junior Cup ? międzynarodowy cykl imprez juniorskich . Młodzi zawodnicy zagrali w Polsce, Słowacji i Czechach.  Wsparciem dla organizatorów był kontrakt z firmą Tool ? P. Kabelka z Czech.

Międzynarodowa Bilardowa Akademia  - program współpracy regionalnej w 9 inicjatywach zgromadził 345 osób.  EEBC przy wsparciu sponsorów, władz samorządowych oraz federacji partnerów umożliwiło spotkania sportowe, w  których wzięli udział zawodnicy z Polski, Izraela, Słowacji, Czech, Ukrainy, Białorusi i Bułgarii.

Nowa akcją był EEBC Team Cup rozegrany na Litwie z udziałem zespołów z  Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji  i Białorusi.

EEBC zorganizowało także szkolenie dla sędziów oraz instruktorów. Dokumenty otrzymało 15 osób.

Głównymi akcjami tworzonymi przy wsparciu EEBC były cykle :  Dynamic Best of the East, Baltic Pool Leaque oraz EEBC Pyramid Tour.

Przy współpracy z Mak Marketing  EEBC utworzyło  biuro zatrudniające dwie osoby ( sekretarza i księgową). 

Jak prezes EEBC składam słowa podziękowania  aktywnym członkom Zarządu, pracownikom, sponsorom, federacjom oraz klubom współpracującym przy realizacji zadań. Przed nami kolejny rok. Mam nadzieję, że będzie równie udany.

Więcej o EEBC przeczytacie na stronie www.ebc-billiard.com