22 lata za nami .

12 12 2016

W 22. edycji  rankingowej rywalizacji w Polsce wzięło udział 217 zawodników reprezentujących  47 klubów oraz zawodnicy niezrzeszeni z 12 miast.  W turniejach wzięło udział 20 bilardzistów  z zagranicy.  Byli to: Gruzini, Słowacy, Białorusini, Mołdawianie, Rumunii, Rosjanie i Litwini.

W sezonie 2016 poszczególne turnieje zgromadziły następującą ilość zawodników:

Mistrzostwa Kielc 8-bil ? 62 os,  ( zwycięzca ? Tomasz Kapłan ?Nosan Kielce)

Mistrzostwa Kętrzyna 9-bil ? 83 os, ( zwycięzca ? Michał Turkowski ? Nosan Kielce)

Polish 9-Ball Open Kielce ? 88 os, ( zwycięzca -( zwycięzca ? Tomasz Kapłan ?Nosan Kielce)

Mistrzostwa Łodzi  10-bil ? 93 os, ( zwycięzca ? Piotr Kudlik ? ERG Folie Bieruń)

Mistrzostwa Gdańska 8-bil ? 69 os, ( zwycięzca ? Konrad Piekarski ? LP Metal fach Sokółka)

Mistrzostwa Lublina 10-bil ? 62 os, ( zwycięzca ? Mieszko Fortuński ?ERG Folie Bieruń)

Mistrzostwa Wrocławia 9-Bil ? 65 os. ( zwycięzca ? Marek Kudlik ? ERG Folie Bieruń)

Pozytywem tego roku był powrót z cyklem do Lublina oraz włączenie Wrocławia. Atrakcyjnym pomysłem było zorganizowanie równolegle z POL TOUR imprez w piramidę, karambol i snookera.

Chociaż liczba uczestników jest niższa niż kilka lat temu, to jednak jest zgodna z przewidywaniami. Wraz ze wzrostem poziomu sportowego duża grupa osób wycofała się z POL TOUR aktywnie startując  w rywalizacji old boys.  Zmalała także liczba juniorów i kobiet walczących w cyklu. Dla pierwszych Mak Marketing Junior Tour i turnieje dla UKS-ów są priorytetem. Tutaj mamy rewelacyjną obsadę. Poziom gry pań niestety nie jest wysoki i tylko nieliczne podejmują się gry z czołówką męską. Nie jestem przekonany, czy to dobra droga. Tym bardziej, że imprez dla pań nie jest zbyt dużo.

Podsumowując wyniki sportowe tego sezonu należy zauważyć, że prowadzący Tomasz Kapłan ma nad drugim, Mieszkiem Fortuńskim tylko 17 pkt różnicy. Trzeci Mariusz Skoneczny do lidera traci 23 pkt, a kolejni: Marek Kudlik 24 pkt, Michał Turkowski i Sebastian Batkowski 29 pkt. To pokazuje, jak wyrównany jest poziom. 

Strategicznym sponsorem cyklu był ZPC ?Brześć? z Brześcia Kujawskiego. Dzięki tej współpracy m.in. zwycięzca rankingu otrzyma nagrodę w wysokości 10.000 złotych.

Najaktywniejszym klubem sezonu 2016 , podobnie jak w roku ubiegłym, był Green Club Gdańsk.  On otrzyma od Mak Marketing nagrodę w wysokości 2.500 zł.

Grand Prix Polski promowane było w mediach. Z trzech turniejów ( 2 x  Kielce i Lublin)  stacja Sport Klub nadała 7 godzin relacji ? retransmisje meczów. Kamery ośrodków regionalnych TVP 3 były obecne także w Łodzi, Kielcach, Lublinie i Kętrzynie.  Dwa razy informacja pojawiła się w Teleexpresie.  Krótkie wiadomości nadały lokalne rozgłośnie radiowe oraz opublikowały dzienniki. TVSports.pl przeprowadziła ponad 45 godzin relacji na żywo w internecie.

Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi ok. 56.000 złotych.

Podziękowania za współpracę należą się: właścicielom ZPC ?Brześć? Marcinowi, Danucie i Wiesławowi Sipa, Burmistrzowi Miasta Kętrzyn - Krzysztofowi Hećmanowi, dyrektor MOSiR Kętrzyn - Emilii Kaczmarek, prezesowi Polskiego Związku Bilardowego ? Grzegorzowi Kędzierskiemu; szefom klubów: Krzysztofowi Gardjasowi, Leszkowi Pieśniakowi, Piotrowi Muratowi, Tomaszowi Bugajowi, Krzysztofowi Wróbel; sędziom: Piotrowi Kędziorowi, Dariuszowi Kobackiemu, Sławomirowi Wolańskiemu, Łukaszowi Niemczykowi, Marcie Bogacz, Aleksandru Balas, Mirosławowi Kopeć, Arkadiuszowi Sząszor i Markowi Karlikowskiemu; obsługującej techniczną stronę zawodów Paulinie Zaczkowskiej oraz przygotowującemu wyniki on-line Karolowi Skowerskiemu. 

Organizatorem cyklu jest firma Mak Marketing, a partnerem stowarzyszenie East European Billiard Council. Dyrektorem i właścicielem cyklu Marcin Krzemiński.

 

Ranking Polski 2016 ? po cyklu POL TOUR , przed mistrzostwami Polski ( najlepsza 10-tka):

1.       Tomasz Kapłan ? Nosan Kielce ? 168 pkt

2.       Mieszko Fortuński ? ERG Folie Bieruń ? 151 pkt

3.       Mariusz Skoneczny ? Duet Lipiński Dachy  Tomaszów Maz. ? 145 pkt

4.       Marek Kudlik ? ERG Folie Bieruń -  144 pkt

5.       Michał Turkowski ? Nosan Kielce ? 139 pkt,

6.       Sebastian Batkowski ? LP Metal Fach Sokółka ? 139 pkt,

7.       Radosław Babica ? Nosan Kielce ? 136 pkt,

8.       Konrad Piekarski ? LP Metal Fach Sokółka ? 135 pkt,

9.       Krystian Piekarski ? LP Metal Fach Sokółka ? 134 pkt,

10.   Piotr Kudlik ? ERG Folie Bieruń ? 129 pkt.

Pełny ranking na stronie http://bilard-sport.pl/ranking_2016.php?odmiana=2016


Opcje

Info

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować