POL TOUR 2019.

23 11 2018

W roku 2019 będziemy mieli 25 edycję turnieju Grand Prix Polski w Pool Bilard POL TOUR !!! Za nami 198 turniejów, w których zagrało ponad 16.000 zawodników. Dotychczas 49 osób wywalczyło w nich złote medale, a imprezy gościły w 45 miejscowościach.  Co dużo mówić- kawał historii.

W klasyfikacji medalowej 1995-2018 liderem jest Tomasz Kapłan (NOSAN Kielce ), który wygrał 20 razy, a łącznie wywalczył 57 medali. Na drugim miejscu znajduje się Radosław Babica ( Akademia Bilardowa Rokietnica)  z 18 złotymi krążkami i 53 medalami łącznie. Podium uzupełnia Mateusz Śniegocki (Konsalnet Warszawa). Ma on 15 złotych medali, a łącznie 36.  Po 10 zwycięstw mają: Mariusz Roter ( Sosnowiec) , Adam Ewald ( Pruszcz Gdański) i Mieszko Fortuński (ERG Folie Bieruń).

W ciągu tych dwudziestu czterech lat zmieniałem system organizacji turniejów. Graliśmy pucharowo ( kto przegrał ten odpadał), pełną podwójną przegraną ( gdzie finał mógł być grany 2 razy), podwójną przegraną; w grupach, a ostatnio 2 KO w setach. Zmieniały się zasady wypłaty nagród - od rzeczowych, po pieniężne-gotówkowe. Był sezon, gdzie płacone było za każdy wygrany mecz. Jako jedyny organizator imprez bilardowych na świecie , wspólnie ze sponsorami, wręczyłem zwycięzcą krajowego rankingu 5 samochodów !!! Jak zagramy w najbliższym sezonie ?

Na wniosek bardzo dużej grupy zawodników oraz pionu szkolenia w Polskim Związku Bilardowym powrócimy do gry w grupach metoda każdy z każdym. Później najlepsi zagrają w fazie pucharowej.  Ponieważ mieliśmy przypadki, że osoba przegrywająca pierwszy mecze poddawała pozostałe, co silnie zmieniało układ w grupie, każdy startujący będzie wpłacał kaucję, którą otrzyma z powrotem gdy dogra wszystkie mecze.

Na dzisiaj nie mam uzgodnień ze sponsorami i klubami. Nie mogę zatem powiedzieć nic o nagrodach oraz miejscach organizacji zawodów.  Ale na to jeszcze mamy trochę czasu.Koniec World Snooker Federation?

22 08 2018

Przez kilka miesięcy trwał spór w środowisku snookera. Liderzy WPBSA ( zawodowego snookera) podejmowali szereg działań by reprezentantem tego rodzaju gry bilardowej w najważniejszej organizacji -World Confederation of Billiards Sports była World Snooker Federation.  Doszło do ostrego starcia z IBSF ( International Billiard Snooker Federation ( międzynarodową federacją snookera zrzeszającą związki narodowe). Wąska grupa WSF zaczęła demontaż IBSF.  Po kilku spotkaniach mediacyjnych konflikt postanowiła rozwiązać WCBS. Na spotkaniu we Frankfurcie Walne Zgromadzenie WCBS rozstrzygnęło, że w jej strukturze będzie IBSF ( mająca wyłączne prawo zrzeszać narodowe i kontynentalne federacje) oraz WPBSA ( mająca prawo zrzeszać indywidualnych zawodników). Takie porozumienie wszystkie strony podpisały. Zdecydowanie odrzucono projekt WSF. Do 16 grudnia IBSF i WPSBA muszą wypracować umowę o współpracy.

W sytuacji, gdy trwają aktywne rozmowy o wejściu sportu bilardowego na olimpiadę w Paryżu w 2024 roku konflikt w snookerze  szeroko komentowany  w mediach nie budował pozytywnego wizerunku. Porozumienie z Frankfurtu stabilizuje sytuację.

We Frankfurcie doszło do jeszcze jednego ważnego  zdarzenia.  Światowe federacje pool bilarda (WPA) , karambola (UMB) i snookera (IBSF) podpisały umowę o wzajemnym respektowaniu decyzji dyscyplinarnych. Oznacza to , że ukarani przez jedną z federacji zawodnicy czy federacje ( kontynentalne, narodowe) będą zawieszeni w rozgrywkach pozostałych dywizji. Np. ukarany zawodnik z pool bilard nie będzie mógł zagrać w snookera i karambol.  Ukarana przez snookera federacji narodowa nie wystawi zawodników w poola i karambol.  Taka umowa patronowana przez WCBS porządkuje sprawy dyscyplinarne w sportach bilardowych. Dodajmy, że niezależnie od woli tych federacji obowiązuje ona w zakresie spraw dopingowych. Tutaj zakaz wchodzi automatycznie z mocy prawa i np. ukarany bilardzista czy klub nie mogą uczestniczyć w żadnej sportowej rywalizacji .Mistrzostwa sukcesu.

6 08 2018

Zakończyły się mistrzostwa Europy w pool bilard i czas cieszyć się z sukcesu. Jak zwykle, przed wyjazdem,  sporo dyskusji wzbudzało nominowanie zawodników. Dzisiaj wiemy, że dokonałem dobrego wyboru. Muszę potwierdzić, że najbardziej niepokoił mnie Konrad Juszczyszyn, a dokładnie jego operacja kolana i treningowa przerwa.  Po powrocie dwa krajowe starty  Konrada nie zachwyciły, ale przed mistrzostwami wygrał Pardubice Open. W Holandii początkowo nie umiał się odnaleźć ( miejsca 33 i 65 w 14/1 i 10- bil), ale z każdym dniem grał lepiej.  Dodatkowo jego wizyta w szpitalu w Veldhoven nie poprawiała nastroju. Finalnie został najlepszym zawodnikiem męskiego turnieju !!! Wielkie brawa. Absolutnie oczarował nas Karol Skowerski. To co zrobił w grach drużynowych jest godne najwyższego uznania. Mecz finałowy z N. Feijenem dopełnił obrazu. Wspólnie z Tomkiem Kapłanem stworzyli fantastyczny duet. Dodatkowo medal Karola w 10-bil ugruntował jego międzynarodową wartość. Mariusz Skoneczny zaskoczył w 14/1 i medalem podgrzał wolę walki w ekipie. Później problemy zdrowotne utrudniały mu udział w rywalizacji. Walczył jednak na ile potrafił.  Mieszko Fortuński chciał pokazać, że numer 1 polskiego rankingu, obrońca medalu z 2017 roku  będzie jednym z głównych aktorów mistrzostw. W 8-bil stanął na trzecim stopniu podium. Dwa razy przebił się do najlepszej 16-tki ( 14/1 i 10-bil). Zdobył także punkty dla drużyny w meczu z Niemcami i Hiszpanią.

Ogólnie w klasyfikacji medalowej ME zwyciężyli Niemcy, a Polska zajęła drugie miejsce. Jednak do tego zestawienia liczono  wyniki ze wszystkich grup ( juniorzy, seniorzy, kobiety, mężczyźni, niepełnosprawni).  Jeżeli zestawić medale w kategorii mężczyzn, to zdecydowanie wygraliśmy klasyfikację:

 1. Polska -  2 złote ; 1 srebrny, 3 brązowe.

2. Holandia - 1 złoty; 1 srebrny,

3. Niemcy - 1 złoty , 2 brązowe,

4. Dania - 1 złoty,

5. Austria - 2 srebrne,

6. Bułgaria - 1 srebrny,

7. Rosja - 2 brązowe,

8. Estonia - 1 brązowy,

9. Chorwacja - 1 brązowy,

10. Hiszpania - 1 brązowy,

Tak więc na 33 federacje wystawiające zawodników  10 wywalczyło medale.Czas na międzynarodowe konfrontacje.

6 02 2018

Kierowany przez mnie zespół przygotował na 2018 roku sporo interesujących imprez międzynarodowych.  Niemal wszystkie są otwarte, więc zapraszam do udziału.  Już w marcu  rusza kolejna edycja turnieju Dynamic Best of the East. Nagrody w wysokości kilku tysięcy euro czekają w każdych zawodach. A dodatkowo zwycięzca rankingu nie płaci wpisowego w cyklu Euro Tour 2019.  Pierwsza impreza w bułgarskim Petrich 10-11 marca.  Tam po rozmowach z merem miasta udało się powołać Bałkańskie Centrum Bilardowe z 10 stołami Dynamic.

Absolutną nowością na światowym rynku jest międzynarodowy test Bilarda Olimpijskiego czyli bilardowego triathlonu, w którym każdy zawodnik gra w trzy rodzaje gry - snooker -pool -karambol.  W turnieju zagra tylko 8 zawodników zaproszonych przez mnie.  Potwierdzili swój udział gracze z : Węgier, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Rosji i Polski.  Ten niesamowity turniej rozpoczniemy 22 marca w Warszawie, a zakończymy 23 marca w Kętrzynie. Potem międzynarodowo rozegramy Grand Prix Polski w Pool Bilard ” Brześć Słomka Ptysiowa” POL TOUR oraz Mistrzostwa Polski w Karambol.

Najtańszą międzynarodową i bardzo ciekawą konfrontację przygotowałem poprzez EEBC ( East European Billiard Council). Turniej Masters w Gruzji w dniach 7-8 kwietnia.  Tam realnie odbędą się dwa turnieje rozgrywane parami. Gospodarze gwarantują bezpłatne noclegi i przejazdy na lotnisko.  Część  zawodników kupiła już bilety lotnicze … za 450 złotych !!!! Wpisowe to 60 euro od drużyny.  Myślę, że to jest HIT ROKU.   Proponuję szybko podejmować decyzję i rozkoszować się grą w bilard i gruzińskimi winami.

Na dobre wina i koniaki można polecieć do Mołdawii, gdzie w końcu kwietnia ( 28-29.04.) odbędzie się Dynamic Best of the East.  Warto odwiedzić ten kraj i powalczyć o kilka tysięcy euro.

Dla miłośników  piramidy kolejny EEBC Pyramid Tour  odbędzie się w Berlinie 21-22 kwietnia, a wcześniej Andora Cup  w lutym łącząca bilard i jazdę na nartach.

Tyle na początek. Kalendarze imprez dostępne są na  www.ebc-billiard.com  i www.makmarketing.plBezzasadne obawy !

24 01 2018

Sporo dyskusji wzbudził nowy system rozgrywania meczów w zawodach Grand Prix Polski Brześć Słomka Ptysiowa POL TOUR.  Przykre jest to, że niewielu było stać na dyskusję, a fantazjowali za plecami.  Niestety nie po raz pierwszy odnoszę wrażenie, że pracujemy w grupie stetryczałych, konserwatywnych dziadków, którzy każdą zmianę a priori odrzucają, a nie siląc się na żadne analizy wymyślają bzdury do potęgi dziesiątej.

No cóż nie każdemu Bóg dał wszystkie umiejętności.

Przeanalizujmy obecną sytuację.  Moje wywody oprę  na dwóch podstawach. Pierwsza - jako nieliczny znam POL TOUR od 1995 roku , bo go wymyśliłem i ponad dwa lata spędziłem prowadząc turnieje tej serii. Mogę śmiało powiedzieć, że znam zawodników, poziom sportowy i po 192 zawodach POL TOUR jestem w stanie określić techniczne możliwości przeprowadzenia imprezy w dwa dni.  Również jako jedyny w Polsce i jeden z kilku osób na świecie uczestniczyłem w spotkaniach z kierownictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, International World Games Association, Sport Accord (GAISF)  oraz ARISF czyli organizacjami decydującymi o kierunkach rozwoju sportu na świece.

Po drugie, turniej w Siedlcach  poddaliśmy dokładnej analizie. Mam dane z wszystkich meczów. Fakty są niepodważalne. Tak wygląda statystyka.


Mecze - 121; w tym 49 zakończone rzutami karnymi.
Rozegrane partie - 1.022.
Partie z kija - 83, co stanowi 8 %. W tym w fazie podwójne KO na 705 partii - 36 z kija = 5,1 %.
Rzuty karne - 503, w tym skutecznie wykonane - 290 = 57,6 %W fazie 2KO - 362 karne - 207 skutecznych = 57,2 %; w fazie pucharowej - 141 karnych - 83 skuteczne = 58,9 %.  

Omówmy szybko pierwszą ważną dla bilarda sytuację. MKOL i IWGA zdecydowanie oceniają, że w obecnej formule bilard jest nie do zaakceptowania na olimpiadzie !!! Jest nudny. Mecze za długie. Żądają od nas meczów max. do 50 minut, bez przerw, z limitem czasowym na zagranie i widowiskowością.  Przez 20 lat nasze wnioski o wejście w igrzyska zostawały odrzucone !!!  Możemy po raz kolejny napisać taki sam wniosek … i po raz kolejny odłożyć temat na 4 lata, ale osobiści chciałbym dożyć tego momentu. Dzisiaj rozmawiamy już o igrzyskach w Paryżu w 2024 !!!

Dyskusja o olimpiadzie niestety toczy się także wokół 3 medali, a praktycznie 6 medali, które chcemy wymóc na starcie - snooker-pool-karambol ( kobiety-mężczyźni). To nierealne !!!  Jeżeli już olimpiada to 1 komplet medali dla panów i 1 dla pań.  Tego liderzy federacji nie chcą zaakceptować, bo prawdopodobnie ……. coć jest ważniejsze od przyszłości.

Drugi dział POL TOUR !!!

Użyłem mocnych słów wobec niechętnych zmianom, ale tak jest . Dokładnie pamiętam, jak ciężko wprowadzałem decyzję, że podczas turniejów w tle będzie sączyła się muzyka.  Tak , dobrze czytacie. Kilkadziesiąt osób bojkotowało tę decyzję twierdząc, że zniszczy to koncentrację. Dzisiaj wiemy, że to zupełna bzdura, a muzyka wycisza hałasy w sali gier i pomaga w koncentracji.  Aby było ciekawiej, najgłośniej dyskutowali Ci, którzy nic nie widzieli i poza lokalnymi rozgrywkami nigdzie nie startowali. Teraz mam podobne wrażenie.   

Zarzuty do nowej formuły:

1. Dystans.

Historycznie mecze POL TOUR rozgrywano od 4 do 7 partii w zależności od odmiany gry.  Mecze trwały od 35 do 120 minut.  Zmiana formuły spowodowała, że zagraliśmy dwa sety do 3 + ewentualne rzuty karne , a w fazie pucharowej dwa sety do 4 + ewentualne karne. Co się skróciło ????  Według protokołów 10 meczów fazy 2 KO trwało od 65 do 75 minut !!! Co to jest ???? Kto to będzie oglądał ????

2.  Brak możliwości nawiązania walki, bo będą ogromne ilości partii z kija.

Życie obaliło tę tezę. W fazie 2 KO partie z kija stanowiły 5,1%, a ogólnie 8.1%. Mieliśmy turniej w 9-bil, szablony, romb z bilą 1 na punkcie, nowe bile i dobre sukno Simonis, a nie przekroczyliśmy 10 % . 

Co rzeczywiście się zmieniło?

- sety wymusiły walkę o każdą bilę , bo wygranie seta 4:0 nie było tym samym co prowadzenie w meczu 4:0. Po pierwszym secie jest następny i  nikogo nie obchodzi czy zakończył się do zera czy do trzech.  Tak jest w innych dyscyplinach: w tenisie, siatkówce …..

- rzuty karne wzbudziły emocje i przestało być nudno w środku turnieju, ale zarazem pokazały: technikę i odporność psychiczną. Młodzi straszyli, ale turniej w Siedlcach wygrali doświadczeni zawodnicy.  Dawno na bilardowym rynku nie widziałem, jak po sali przesuwały się całe grupy osób obserwujące rozstrzygające strzały i bijące brawa zwycięzcą. Choćby dla tego warto było zmienić system.

 Olimpijski Bilard - test w Polsce

9 01 2018

Będzie światowy test nowej rywalizacji w sporcie bilardowym.  Zmiana, wzorowana na wspinaczce ( która dołączyła do grona dyscyplin olimpijskich) będzie polegała na tym, że jeden zawodnik zagra w  trzy rodzaje : poola, snookera i karambol.   Międzynarodowy test odbędzie się w marcu i potwierdzili w nim udział zawodnicy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Polski.  Łącznie będzie to tylko 8 zawodników. Bilardowy triathlon organizowany w naszym kraju będzie analizowany przez członków kierownictwa WCBS ( World Confederation of Billiards Sports).  Jeżeli wypadnie pozytywnie, to kolejna impreza odbędzie się w stolicy światowego sportu , w Lozannie. Mają być na nią zaproszeni obserwatorzy z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz International World Games Association.  Wkrótce podam więcej informacji.Kapituła Nagrody Świętokrzyska Victoria.

4 01 2018

Gdy przejrzy się listę osób wchodzących w skład Kapituły, przyznającej najważniejszą nagrodę w województwie świętokrzyskim,  można się zdziwić co robi tam  wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Sportowego ( Bilardowego).  A jednak Marszałek Województwa złożył mi propozycję członkostwa w tym prestiżowym gronie i oczywiście wyraziłem zgodę.  Osobiście traktuję to jako wielkie wyróżnienie zarówno dla mojej pracy, jak i całej ekipy budującej sport bilardowy w województwie świętokrzyskim.  Nagroda przyznawana jest dla osób , firm i samorządów. Kapituła spotyka się trzykrotnie. W lutym poznamy zwycięzców tej jubileuszowej X edycji.  Więcej na: http://www.sejmik.kielce.pl/wojewodztwo/swietokrzyska-victoria/swietokrzyska-victoria-x-edycjaInauguracja sezonu w Siedlcach.

2 01 2018

W dniach 20-21 stycznia klub Champion w Siedlcach będzie miejscem rozgrywek 192 zawodów Grand Prix Polski w Bilard POL TOUR.  Na 10 stołach Dynamic i WiK zagramy w odmianę 9-bil. Nowy system gry -w setach,  wzbudza emocje. Trudno go oceniać dzisiaj, przed startem.  Osobiście nie wierzę, że nagle słabsi zaczną wygrywać. Z pewnością teoretycznie mocniejsi będą musieli grać uważnie od pierwszej bili. A to już same w sobie złe nie jest.225 000 euro w Dynamic Best of the East

27 12 2017

Rok 2018 będzie 17 sezonem zawodów dla bilardzistów z Europy Wschodniej.  Od 2002 roku mam przyjemność być organizatorem imprezy i do tej pory zwycięzcy turniejów otrzymali ponad 225.000 euro co można przeliczyć na blisko 1 milion złotych.

W roku 2018 turnieje odbędą się w Bułgarii, Mołdawii, Polsce, Słowacji i Rumunii. Zapraszamy do udziału. Kalendarz na stronie internetowej www.makmarketing.pl i www.ebc-billiard.comFestiwal z rozmachem.

20 06 2017

Po raz drugi podjąłem się organizacji Międzynarodowego Festiwalu Bilardowego. Po raz drugi zaufali mi partnerzy, media i sponsorzy. W ubiegłym roku z zaproszenia skorzystało 232 zawodników z 21 państw.  Walczyli inwalidzi na wózkach, juniorzy, amatorzy i profesjonaliści. Po raz pierwszy w Polsce zagrano duży turniej w piramidę.  Podziękowanie za wsparcie światowej kampanii Peace and Sport i Say No! To Doping złożyli nam prezesi z Lozanny i Montrealu.

W tym roku dokonałem kilku zmian. Ponieważ Mistrzostwa Świata Inwalidów na Wózkach są w Finlandii “w ich miejsce” zagrają panowie po czterdziestce.  Mamy więc Mistrzostwa Polski Old Boys. Dodatkowo imprezą Festiwalu będzie Międzynarodowy Puchar Polski Kobiet .  Na najlepszych czeka rywalizacja w Polish -9-Ball  zaliczanym do serii Dynamic Best of the East. Nadal wypełniam kontrakt zawarty z Międzynarodową Konfederacją Piramidy.  Będziemy zatem gospodarzem Mistrzostw Europy Zachodniej i Centralnej w Piramidę.  Stoły do gry i ekipa sędziowska jadą z Ukrainy.  W tej imprezie nie mogą zagrać m.in.: Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Kazachowie, Kirgizi, Mołdawianie i Gruzini.  Swój udział potwierdzili: Niemcy, Finowie, Hiszpanie, Włoch, Bułgarzy, Czesi, Łotysze, Litwini i … Polacy. Wśród nich najlepszym jest Mariusz Skoneczny i posiadający kartę pobytu w Polsce Gagik Arutyunyan.  Z ciekawością zobaczymy start rewelacyjnie grającej Lubov Parizere z Rygi.

Strategicznym partnerem jest Miasto Kielce. Serdecznie dziękuję prezydentowi p. Wojciechowi Lubawskiemu za  wsparcie akcji. Nie odmówił nam środków Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz kilkanaście firm: od USA, Niemiec, Belgii przez Polskę do Rosji.  Mamy więc fantastyczne stoły: Dynamic , WiK  oraz najlepsze sukno ( Iwan Simonis) i bile ( Aramith).  Powoli zamykamy listy startowe. Jak zwykle część osób zapomniała kiedy jest termin rejestracji.  Zakładam, że w tym roku zagra ponad 300 zawodników !!!

Chociaż Festiwal jest ogromnym przedsięwzięciem, to jakoś nie mam stresu. Mam obok siebie doświadczony, operatywny zespół. To grupa, z która organizowałem m.in: mistrzostwa świata juniorów i osób niepełnosprawnych, mistrzostwa Europy, World Pool Masters , Mistrzostwa Polski i wiele międzynarodowych akcji.  Są wśród nich: Grzegorz Kędzierski, Izabela Gajek, Dariusz Kobacki, Karol Skowerski, Marek Karlikowski, Alexandru Balas, Ihor Kovtun czy Andrey Anhelin. Wiem, że mogę na nich polegać.  Juz 28 czerwca ok. 10.30 ruszą gry. Linki do wyników będą na stronie www.makmarketing.pl , www.ebc-billiard.com oraz www.bilard-sport.pl